31.12.2010

V&A Museum of Childhood - część 5 - domkowe królestwo

I znów V&A, tym razem najciekawsza chyba część tamtejszych zbiorów - domki dla lalek. Od siedemnastowiecznych (najstarszy, The Nuremberg House, powstał w 1673 roku) po całkiem współczesne...

Wpis dedykowany Anie, która zaraziła mnie domkowym wirusem :-)

Jedna z gablot z domkami:


The Nuremberg House, 1673, zgodnie z informacją z muzeum powstał, by wspierać przyuczanie dziewcząt do roli pani domu. Więcej informacji o domku - na stronie muzeum.
Na zdjęciach cały domek oraz (poniżej) zbliżenie na komin z datą.Tate Baby House, 1760. "Baby House" oznacza w tym przypadku tyle co mały domek, czyli domek dla lalek. Był własnością pani domu, a dzieciom pozwalano się nim bawić od czasu do czasu, wyłącznie pod nadzorem starszych. Dom został zbudowany i urządzony na wzór rezydencji Tate'ów, w której powstał. Więcej informacji i zdjęcia zamkniętego domku tutaj.


The Denton Welch House, 1783.
Domek ten należał do pisarza Dentona Welcha, który w latach trzydziestych XX wieku odkrył go przypadkiem w piwnicy domu swojej znajomej. W trakcie renowacji domku odkrył, iż ten ma ponad 150 lat - data 'budowy' została wypisana na kominku. Niestety, obecnie domek można podziwiać wyłącznie z zewnątrz, również na stronie muzeum nie znajdziemy zdjęć wnętrza domku...


Killer Cabinet House, 1800 - 1830, stworzony specjalnie dla żony i trzech córek doktora Johna Killera.


Mrs. Bryant's Pleasure, 1860
Jeden z domków, który z cała pewnością nie służył jako zabawka. Został zamówiony przez panią Bryant, która w ten sposób postanowiła utrwalić wnętrze własnego domu. Jak domek wyglądał z zewnątrz można zobaczyć tutaj. Poniżej fragment wnętrza.


Three Devonshire Villas, 1900
Pierwowzór tego domu mieścił się w północnym Londynie, przy Kilburn High Road. Domek powstał na zamówienie Samuela Loebl'a jako prezent dla jego córki - Cecy. Kolejna włascicielka domku była wnuczka Mr. Loebl'a, która z kolei przekazała domek do Muzeum Dzieciństwa. Na stronie muzeum jest kilka zdjęć oraz dodatkowe informacje o domku.


Na zdjęciu poniżej widać dwa nowsze domki będące w posiadaniu muzeum. Biały, domek z lat 30. XX wieku, wyprodukowany przez firmę Lines Bros. oraz kolorowy "Kaleidoscope House" z 2002 roku, dzieło architekta Petera Wheelwright'a i fotografki Laurie Simmons - znanej z używania miniaturowych domków w swoich fotografiach.


Domki wymienione powyżej to zaledwie część domkowej kolekcji V&A, po resztę zapraszam do muzeum - nic nie zastąpi obejrzenia tej kolekcji na żywo :-))

Wszystkiego lalkowego w Nowym Roku!

3 komentarze:

The Old Maid pisze...

Bardzo Ci dziękuję za ten cudnej urody post!:D Wszystkiego Lalkowego i Flamencowego w Nowym Roku!:)

Matthew pisze...

bardzo pienka. I love it.

Eva pisze...

Wspaniałe domki, patrząc na nie chciałoby się wrócić do dzieciństwa.
Pozdrawiam.