25.11.2008

Muzeum Dzieciństwa :)

Czas oderwać się od tematu porządkowego. Dziś znów trochę wakacyjnych wspomnień, tym razem z Edynburga, gdzie mieści się niewielkie Muzeum Dzieciństwa. Jest to kolejne miejsce, do którego trafiłam zupełnie przypadkowo, spacerując po głównej ulicy starego miasta - Royal Mile. Za pierwszym razem wpadłam tam niecałą godzinę przed zamknięciem i zwiedzałam to miejsce w pośpiechu - muzeum niby małe (5 sal), ale zgromadzono w nim mnóstwo eksponatów. Najwięcej czasu spędziłam oczywiście w sali z lalkami... Szmaciane, porcelanowe, drewniane, woskowe, winylowe... sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu, ponad stu lat. Dzisiaj kilka zdjęć jednej z najciekawszych, moim zdaniem, gablotek - lalkowej sypialni z przedmiotami z przełomu XIX i XX wieku. Szczególnej uwadze polecam akcesoria znajdujące się na toaletce... Więcej zdjęć z Edynburga - wkrótce.
Lalki z ceramicznymi głowami, wszystkie wykonane w Niemczech, pocz. XX w. lalka siedząca na krześle i lalka pochylajca sie nad koszem powstały w firmie Simon & Halbig, bobas - w firmie Armand Marseille.Lalki w koszyku: dwie mniejsze, w haftowanych ubrankach powstały ok. 1910 roku, większe, w szydełkowych strojach - są nieco starsze - z połowy lat 90. XIX wieku.
O skarbach znajdujących się na toaletce muzealny opis milczał, niestety. Bardzo chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o pracowni, w której powstał zestaw kosmetyczny, a przede wszystkim - miniaturowy album... Będę drążyć temat :)


Adres: 42 High Street, Edinburgh
Godziny otwarcia: pon. - sob. 10:00 - 17:00, niedz.: 12:00 - 17:00
Wstęp wolny.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Uwielbiam takie muzea. Jakiej wielkości są mniej więcej te akcesoria na toaletce? Czekam niecierpliwie na więcej zdjęć.
Pozdrawiam. Lalkovo.

bogna pisze...

Nie pamiętam dokładnie skali... Ta największa, stojąca lalka miała pewnie ok 60 - 70 cm, czyli toaletka byłaby w skali 1/6 - 1/4. Przy kolejnej wizycie postaram się zwrócić uwagę na wielkość :) pozdrawiam